okuyorsunuz...
Finansal Sektor, Piyasa Riski, Reel Sektor, Riskin Olculmesi

Zamanın Karekökü Kuralı


Günlük olarak hesaplanan VaR değeri “karekök kuralı” ile istenilen dönem için hesaplanabilmektedir. Buradaki karekök kuralı farklı günlerdeki getirilerin arasındaki korelasyonun (autocorrelation) sıfır ve farklı günlerdeki varyansın da sabit (homoscedasticity) olduğu varsayımına dayanmaktadır.

İki değişkenin varsansı için kullanılan yaklaşım iki gün içinde kullanılabilir. Birinci gün ve ikinci günün toplam varyansı (iki günlük değişim) aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

İki gün arasındaki korelasyon sıfır olur ve sabit varyans (homoscedasticity) başka bir değişle varyansın zamanla değişmeyeceği ve sabit kalacağı varsayımları altında yukarıdaki formül aşağıdaki hale gelmektedir:

Yukarıdaki formülden de anlaşılacağı üzere 2 günlük VaR hesaplamak için kök iki çarpmak belirli varsayımlar altında doğru olarak kabul edilmektedir. Kaç günlük VaR hesaplamak istiyorsak günlük hesaplanan VaR ile hesaplamak istediğimiz günün karekökünü çarpmak yeterli olacaktır. Görüleceği üzere varyans zamanın doğrusal bir fonksiyonu iken, standart sapma yani VaR değeri zamanın doğrusal bir fonksiyonu değildir.

About Gunes Sari

Güneş Sarı, 2007 yılından itibaren Finansal kuruluşlarda Basel II, kredi riski, ve piyasa riski; finansal olmayan kuruluşlarda döviz kuru riski, faiz riski, emtia ve likidite riski konularını içeren çeşitli danışmanlık projelerinde görev almaktadır. Lisans diplomasını Yıldız Teknik Üniversitesi Iktisat Falkütesinde ekonomi alanında alan Güneş, yüksek lisans ögrenimini İsveç Goteborg Üniversitesinde Finans ve Endüstri Ekonomisi alanında tamamlamıştır. Güneş, PwC Amsterdam ofisinde finansal risk yonetimi alaninda çalışma hayatini surdurmektedir. Finansal risk yönetimi üzerine uzmanlığı bulunan Güneş, GARP (Global Association of Risk Professionals) tarafından verilen FRM (Financial Risk Management) sertifikasına sahiptir.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: VaR Modeli, Portföy Yaklaşımı ve CFaR Modelinden Farkı « finansal risk yönetimi - Mayıs 15, 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Tum Yazilarim

%d blogcu bunu beğendi: